Msze św. sprawowane są:
niedziela - godz. 10.00
święta - godz. 11.00
W dni powszednie okazjonalnie:
w zimie - godz. 16.00
w lecie - godz. 18.00
Spowiedź dla dorosłych:
I niedziela każdego miesiąca
Nabożeństwa do NMP:
w maju i w październiku:
środy, piątki, niedziele
Uroczystość patronalna:
8 września
Narodzenie NMP
Parafia Polskokatolicka pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich obchodzi w 2020 r. jubileusz 95-lecia erygowania. W Kronice Parafialnej na s. 7 jest następujący zapis: „Pierwsza msza św. w języku polskim wg obrządku Kościoła Narodowego w Łękach była odprawiona latem 1925 r. przy ołtarzu polowym k. domu, w którym mieściło się dawne Kółko Rolnicze. Nabożeństwo to odprawił przybyły z Bażanówki ks. Apolinary Filarski, który później 8 września 1925 r., w Uroczystość Narodzenia NMP (Matki Boskiej Siewnej) odprawił uroczystą mszę św. w prowizorycznie urządzonej kaplicy. Odtąd oficjalnie datuje się powstanie tutejszej parafii.” Niniejszy zapis pragnę uzupełnić informacją zawartą w książce ks. dra Szczepana Włodarskiego pt. „Historia Kościoła Polskokatolickiego”(s. 216), że na tej pierwszej mszy zebrało się wówczas około tysiąca osób. W parafii przez ten niemalże wiek duszpasterzowało 32. duchownych, a najdłużej, bo 25 lat, trwa na posterunku obecny proboszcz – ks. Roman Jagiełło.
Kronika Parafialna
Staram się podtrzymywać tradycję i wzorem moich poprzedników co pięć lat wspólnie z parafianami urządzamy jubileusz. W tym roku, ze względu na trwający stan epidemii, uroczystości były dużo skromniejsze i z udziałem wyłącznie duchowieństwa z dekanatu podkarpackiego. Główne uroczystości religijne odbyły się w niedzielę 13 września. Mszę św. za wszystkich parafian, również zmarłych, odprawił o godzinie 11.00 ks. prob. Jerzy Uchman z Jaćmierza, który wygłosił też okolicznościowe kazanie i przeprowadził spowiedź przed mszą św. Celebrans i równocześnie kaznodzieja został specjalnie wybrany na ten jubileusz, gdyż 40. lat temu w naszej parafii przyjął sakrament kapłaństwa.
Czytaj więcej...
W Wielki Czwartek 18 kwietnia 2019 r. odszedł po nagrodę do Pana ksiądz dr Tadeusz Waldemar Kraus z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy żałobnej sprawowanej w intencji zmarłego o godz. 11.00 w Parafii Polskokatolickiej w Bażanówce. W koncelebrze uczestniczyli kapłani Kościoła Polskokatolickiego dekanatu podkarpackiego: ks. Jerzy Uchman z Jaćmierza, ks. Roman Jagiełło z Łęk Dukielskich i ks. Andrzej Pastuszek z Bażanówki.
Uczestnikami mszy byli: syn zmarłego Marek Kraus z USA, przyjaciele z Łodzi, Krasnegostawu, osoby, które nim się opiekowały i odwiedzały go w domu „Pod Połoninami” w Iwoniczu-Zdroju i szpitalu, parafianie z Bażanówki, Sanoka i Łęk Dukielskich. Przed mszą św. modlitwy przy trumnie odmówił ks. Roman Jagiełło, natomiast kazanie podczas mszy wygłosił ks. Jerzy Uchman.
Czytaj więcej...Początki wspólnej modlitwy ekumenicznej podzielonego Kościoła Chrystusowego o jego jedność sięgają XVIII wieku. Około 1740 r. w Szkocji ludzie zaangażowani w ruchy charyzmatyczne i odnowę Kościoła inicjują modlitwy za inne Kościoły i z innymi Kościołami. Modlitwy te przybierają na sile i znaczeniu od chwili, gdy dołącza się do nich najliczniejsze wyznanie chrześcijańskie na świecie – Kościół Rzymskokatolicki. Przełom w relacjach tego Kościoła do pozostałych wyznań następuje w 1964 r., gdy zostaje opublikowany „Dekret o ekumenizmie” II Soboru Watykańskiego. Podkreśla się tam, że modlitwa jest duszą ruchu ekumenicznego i w ten sposób zachęca do obchodzenia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wspólnie z „braćmi odłączonymi”.
Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw zostały opracowane przez chrześcijan z Indonezji. Teksty przez nich przygotowane zostały ostatecznie opracowane i zatwierdzone przez członków Międzynarodowego Komitetu mianowanego przez Komisję Wiary i Ustroju Światowej Rady Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Po raz dwudziesty drugi polską wersję materiałów przygotował ekumeniczny zespół redakcyjny, powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Komisji współprzewodniczą: bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP) i bp Krzysztof Nitkiewicz (Kościół Rzymskokatolicki). Do zespołu należą obecnie: bp dr Edward Puślicki – Honorowy Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, dr hab. Kalina Wojciechowska – Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, ks. dr Doroteusz Sawicki – Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, ks. inf. Andrzej Gontarek – Kościół Polskokatolicki w RP, ks. dr hab. Sławomir Pawłowski SAC – Kościół Rzymskokatolicki. Tegorocznym hasłem Tygodnia Modlitw są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa (16,19-20): „Nie będziesz naginał prawa, nie będziesz stronniczy i nie będziesz brał łapówki, gdyż łapówka zaślepia oczy mądrych i wykrzywia słowa sprawiedliwych. Usilnie dąż do sprawiedliwości, abyś zachował życie i posiadł ziemię, którą PAN, twój Bóg, daje tobie.”
Już od 16. lat parafia nasza stara się realizować wolę Chrystusa wyrażoną w Wieczerniku w słowach modlitwy za przyszły Kościół: „Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał” (J 17.20-22), organizując w Łękach Dukielskich w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nabożeństwa ekumeniczne. Przez dziewięć lat, od 2003 r., odbywały się one na przemian, w naszej parafii i parafii rzymskokatolickiej, a od roku 2013, wyłącznie u nas. W tym roku, tzn. w 2019 r., na moją prośbę, nabożeństwo zorganizował w swojej parafii w Desznicy ks. prob. Józef Obłój. Chciałbym, aby te nabożeństwa odtąd mogły się odbywać we wszystkich wspólnotach religijnych, z których do mnie przyjeżdżali duchowni i świeccy. Czas najwyższy, aby ekumenizm mógł się rozwijać i poza naszą parafią, która przed laty go rozpoczęła. I w ten oto sposób nabożeństwo tegorocznego Tygodnia odbyło się w Desznicy.
Czytaj więcej...Wtorek 2023-06-06, Dzień powszedni
Mk 12,13-17
Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli podchwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?» Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę? Przynieście mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli Mu: «Cezara». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga». I byli pełni podziwu dla Niego.