Informacje

Msze św. sprawowane są:
niedziela - godz. 10.00
święta - godz. 11.00

W dni powszednie okazjonalnie:
w zimie - godz. 16.00
w lecie - godz. 18.00

Spowiedź dla dorosłych:
I niedziela każdego miesiąca

Nabożeństwa do NMP:
w maju i w październiku:
środy, piątki, niedziele

Uroczystość patronalna:
8 września
Narodzenie NMP

Liturgia

Zaproszenie na nabożeństwo ekumeniczne – 20 stycznia 2018 r.

       Parafia nasza już od 15 lat bierze aktywny udział w nabożeństwach ekumenicznych organizowanych w czasie światowego „Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan” w naszej miejscowości. Wzorem ubiegłych lat, i w tym roku, w dniu 20 stycznia organizujemy takie nabożeństwo, którego hasłem przewodnim jest cytat z Księgi Wyjścia 15,6 „Prawica Twoja wsławiła się mocą”.  

       Od trzech lat nabożeństwa zostały połączone integralnie z Obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, dlatego modlimy się również za naszych „starszych braci w wierze” – Żydów. Inspirację do modlitwy za nich stanowi Dzień Judaizmu, który od 22 lat w Polsce łączy katolików i wyznawców judaizmu, a jest obchodzony 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Niebagatelny wpływ na to, że modlimy się za Żydów, wywarła też postawa uratowanej w czasie Holokaustu przez ówczesnego proboszcza naszej parafii Ks. Aleksandra Pieca –  Żydówki  Nelly Arluk. Po 60 latach odwdzięczyła się parafii, w której przebywała ponad 4 lata podczas okupacji hitlerowskiej, fundując  m.in. ołtarz i witraż z Narodzeniem NMP do świątyni.

       Do udziału w nabożeństwie ekumenicznym zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli z różnych wyznań, a nawet religii, publikując plakat z zaproszeniem w Internecie. Polskie Radio Program II nagra reportaż z tego nabożeństwa, udostępniając go najpierw 11 lutego 2018 r. o godzinie 8.00 na falach tej rozgłośni, a później przez stronę internetową parafii.   

       Cieszy fakt, że w nabożeństwie uczestniczyć zamierzają duchowni z sześciu Kościołów: z tradycji zachodniej (Polskokatolicki, Rzymskokatolicki), wschodniej (Prawosławny, Greckokatolicki), protestanckiej (Ewangelicko-Augsburski, Adwentystów Dnia Siódmego). Słowo Boże usłyszymy w języku polskim i starocerkiewno-słowiańskim.

       Po nabożeństwie odbędzie się koncert „Za przyjaciół swoich” dedykowany Polakom, którzy w czasie Holokaustu ratowali Żydów. Wystąpią artyści Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Wielkiego w Warszawie i Teatru Muzycznego w Lublinie Aleksandra BUBICZ – sopran, Robert MOJSA – tenor, Agnieszka SCHULZ-BRZYSKA – fortepian. W programie przewidziane są arie operowe, pieśni patriotyczne i religijne oraz utwory musicalowe, m.in. takich kompozytorów jak: Feliks Nowowiejski, Franciszek Szpinalski, Stanisław Moniuszko, Jack Yellen, Lew Pollack, Jerry Bock. Niektóre z utworów zostaną zaśpiewane  w języku jidysz.

       Wydarzeniu towarzyszy w świątyni wystawa „Bizantyjski mistycyzm ikon” autorstwa Ingi Marczyńskiej z Jasła, która po koncercie skieruje do nas kilka zdań.

       SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA W TYM NIEZWYKŁYM EKUMENICZNYM WYDARZENIU!

                                                                                                    Ks. Roman Jagiełło

      

Poniżej prezentujemy sylwetki artystów:

Aleksandra Bubicz-Mojsa  – sopran koloraturowy

       Dysponuje głosem koloraturowym. Ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu ad. Bożeny Porzyńskiej. Po studiach kontynuowała naukę u cenionych artystów, jak Ingrid Kremling, Zdzisława Donat, Ileana Cotrubas, Julia Hamari, Roland Hermann, Kałudi Kałudow, Andreas Orlowitz. Brała udział w licznych kursach wokalnych, m.in. London Master Classes, Schleswig-Holstein Musik Festival, Rheingau Musik Festival. W latach 1993–2013  solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Z tym zespołem wielokrotnie występowała w przedstawieniach operowych, kreując główne role, m.in. w operach W. A. Mozarta; „Czarodziejski flet”, partia Królowej Nocy, „Dyrektor teatru”, partia Madame Herz, „Uprowadzenie z Seraju”, partia Blondy. W latach 1998–2012 uczestniczyła w licznych zagranicznych tournee WOK (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Hiszpania, Holandia, Liban, Japonia). W latach 2004–2007 współpracowała z Operą Narodową w Rydze na Łotwie, gdzie wykonywała partię Królowej Nocy. W latach 2006–2010 wielokrotnie występowała także w tej roli na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, biorąc udział w spektaklu „W krainie Czarodziejskiego fletu”. W swym dorobku posiada bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy, m.in. „Exsultate Jubilate” W. A. Mozarta, „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego, „Te Deum” M. A. Charpentiera, „Gloria” A. Vivaldiego i in. Występowała z wieloma orkiestrami i zespołami oraz chórami Warszawy, Lublina, Wrocławia, Krakowa, Torunia, Wałbrzycha, Płocka, Łodzi, Bytomia i innych miast Polski. Współpracowała z takimi dyrygentami, jak: Mieczysław Nowakowski, Tadeusz Wicherek, Ruben Silva, Tadeusz Karolak, Łukasz Borowicz, Przemysław Stanisławski, Dariusz Mikulski, Andrzej Knap, Kai Bumann, Tomasz Bugaj i inni. W październiku 2015 r. wystąpiła na koncercie arii i pieśni w The Schubert Society of Britain w Londynie, we wrześniu i październiku 2016 r. w Lublinie (V Międzynarodowy Festiwal Andrzeja Nikodemowicza), a w listopadzie 2016 r. i 2017 r. we Lwowie (Muzeum Salomei Kruszelnickiej).

        Posiada wiele nagrań płytowych oraz nagrania telewizyjne. Poza działalnością artystyczną, śpiewaczka zajmuje się również pracą naukowo-dydaktyczną. W roku 2009 otrzymała stopień doktora habilitowanego sztuki w dyscyplinie artystycznej wokalistyka. W latach 1997–2011 była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, pełniąc także funkcję kierownika Zakładu Kształcenia Wokalnego. Od października 2011 r. prowadzi klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

 

Robert Mojsa – tenor

       Jest absolwentem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im.  Fr. Chopina w Warszawie  w klasie śpiewu solowego prof. Kazimierza Pustelaka (dyplom z wyróżnieniem w 2004 r.), jak również magistrem chemii (dyplom z wyróżnieniem, Filia Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, 1995 r.). Dokształcał się na mistrzowskich kursach wokalnych Ryszarda Karczykowskiego, Petera Tschaplika, Kałudi Kałudowa, Jerzego Artysza i Romana Werlińskiego. Zadebiutował na scenie partią Haliate w wystawionej w Akademii Muzycznej w Warszawie operze Haendla „Sosarme” (2000 r.). W 2001 r. odbył tournée koncertowe z Filharmonią Świętokrzyską po krajach Beneluksu, śpiewając „Requiem” Mozarta. W roku 2002 dał solowy recital pieśni na  Festiwalu „Le Sonorit Riservate” w Sassari (Włochy).  W 2003 r. tenor współpracował z Operą Piastowską, wykonując partię Abdalla w operze „Nabucco” na tournée krajowym (Zielona Góra, Opole, Wrocław) pod batutą Marka Tracza. Artysta zaśpiewał również premierę „Requiem f-moll” Michała Szulika w niemieckim Überlingen.  Rok 2006 to współpraca z łódzkim Teatrem Muzycznym oraz tournée koncertowe po Niemczech z operą „Czarodziejski flet” Mozarta. W tym samym roku wykonał partie tenorowe w „Mszy Koronacyjnej” oraz „Spaur-Messe” (Katedra Lubelska). W lipcu 2007 r. śpiewak wykonał w Olsztynie „Wielką Mszę h-moll” J. S. Bacha pod batutą Janusza Wilińskiego. Listopad 2009 r. przyniósł koncert muzyki religijnej w Katedrze Zamojskiej w ramach „Triduum Caecilianum”. W marcu 2010 r. zaśpiewał w Lublinie kantatę J. S. Bacha „Bleib bei uns”  w ramach Festiwalu „Wielkopostne śpiewanie”. W latach 2006–2015 brał udział w koncertach patriotycznych organizowanych w Muzeum Niepodległości w Warszawie, a w 2008 r. w Auli KUL-u w Lublinie. W latach 2004–2008 artysta był solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Z Operą tą miał szereg występów w kraju (m.in. Festiwal Mozartowski) i za granicą (tournée po Japonii, Niemczech, Francji, występy w Libanie i inne). Podczas pracy w tej instytucji przygotował wiele partii z oper Mozarta, Rossiniego i Donizettiego. Ostatnio koncertował m. in. w Akademii Muzycznej w Łodzi (koncert pieśni, arii i duetów pt. „Sole e amore”, maj 2014 r.), w The Schubert Society of Britain w Londynie (październik 2015 r., koncert arii i pieśni), w Lublinie (wrzesień 2016 r., V Międzynarodowy Festiwal Andrzeja Nikodemowicza) i we Lwowie (listopad 2016 r. i 2017 r., Muzeum Salomei Kruszelnickiej). Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

        Artysta posiada stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka oraz doktora nauk chemicznych. Od 2015 r. naucza śpiewu solowego i emisji głosu w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

Agnieszka Schulz-Brzyska

       Urodziła się w Lublinie. Naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Lublinie ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu Mieczysława Dawidowicza. W 1985 r. została studentką Wydziału Klawesynu, Fortepianu i Organów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda oraz kameralistyki prof. Mai Nosowskiej. Dyplom magistra sztuki otrzymała
w 1990 r. Rok później ukończyła Studium Pedagogiczne tej samej uczelni.

       W 2000 r. otrzymała kwalifikacje I stopnia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, a w 2010 r. Akademia Muzyczna w Krakowie nadała jej tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. W 2005 r. ukończyła Podyplomowe Studia Kameralistyki na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także podyplomowe studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie na kierunku Zarządzanie Oświatą.

       Brała udział w licznych kursach pianistycznych. Pracowała pod kierunkiem prof. Ryszarda Baksta, Tatiany Szebanowej, Jean-Claude’a van den Eyndena, Oliviera Gardon oraz Witolda Lutosławskiego.

       Prowadzi ożywioną działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Występuje w kraju i za granicą – Niemcy, Francja, Słowacja, Argentyna, Meksyk, Chiny. Jej repertuar obejmuje utwory solowe i kameralne od baroku po muzykę współczesną; szczególnym zainteresowaniem darzy kompozycje twórców lubelskich (G. Kątski, Z. Stojowski, L. Rogowski), choć nieobcy są jej też mało znani artyści zagraniczni (A. Jolivet, F. Martin).

       Występowała z recitalami solowymi, jako solistka w koncertach symfonicznych, a także koncertami kameralnymi, m.in. z Jadwigą Kotnowską, Aliną Mleczko, Pawłem Sobierajskim, Bartoszem Bryłą. Propaguje mało znaną twórczość polskich kompozytorów. Jej autorstwa były prawykonania utworów Z. Stojowskiego, P. Radko, J. Wieniawskiego. Jako pierwsza, wraz ze skrzypaczką Katarzyną Dudą, utrwaliła dla wytwórni DUX wczesne utwory kameralne Andrzeja Nikodemowicza; nagranie uzupełnia jej monografia Klasyczny romantyk współczesności. Wczesna twórczość kameralna Andrzeja Nikodemowicza w kontekście jego biografii i źródeł inspiracji.

       Na stałe współpracuje z Mariolą Zagojską i Natalią Kozub tworząc niepowtarzalne prezentacje muzyki poważnej, koncerty arii operowych i operetkowych,  a także reżyserowane przez Mariolę Zagojską oryginalne przedstawienia edukacyjne dla młodzieży („Nasz przyjaciel Chopin”, „Tuwimowo”).

       Ponadto prowadzi zajęcia z nauki gry na fortepianie na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w szkołach muzycznych na Lubelszczyźnie.     

       Miarą skuteczności jej działalności pedagogicznej są sukcesy studentów i uczniów na konkursach muzycznych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Ponadto wielokrotnie towarzyszyła młodym wykonawcom jako akompaniator na krajowych
i międzynarodowych kursach skrzypcowych (Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego), otrzymując wiele nagród.

       Organizuje koncerty charytatywne dla osób poszkodowanych przez los, występując w placówkach kultury na terenie województwa lubelskiego.

Inga Marczyńska – artysta plastyk

Ikona –
moja modlitwa
na desce 
malowana.

   
Impresja –
moje okno
na świat.

   Moją drogę artystyczną rozpoczęłam ponad 20 lat temu. Pochodzę z Jasła. W mojej rodzinie sztuka, malarstwo i muzykowanie obecne są od pokoleń.

   Poszukiwanie wewnętrznego spokoju, skupienie i modlitwa, radość macierzyństwa i zachwyt nad warsztatem ikonograficznym jest źródłem tworzenia i drogą mojej podróży przez życie. Poprzez ikonę, która jest modlitewnym spotkaniem ku przyszłości, przekazuję każdemu dobre myśli, błogosławieństwa i ofiarowuję cząstkę mego życia, na pamiątkę spotkania tu i teraz. Zachwycające piękno architektury cerkiewnej i umiłowanie historii, nierozerwalne połączenie cerkwi z ikoną, napędza ciekawość i głód poznania duchowej strony życia ludzkiego.

Malarstwo impresjonistyczne rozpoczęło moją artystyczną drogę. Dotykam tam piękna otaczającej przyrody, nietkniętych ludzką stopą przestrzeni, ciszy i bezpieczeństwa.

   Fotografia to moja trzecia miłość artystyczna, najmłodsza, troszkę niedopieszczona, ale ambitna. Stale szukam czasu, by okiem aparatu zatrzymać uciekające chwile, piękno i historię tego świata.

   Przekazuję ikony m.in. dla Koła Hospicyjno – Charytatywnego Archidiecezji Przemyskiej w Krośnie, na wsparcie Centrum Medyczno – Charytatywnego Caritas, podczas wielu charytatywnych koncertów, dla m.in. Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są”, „Troska o Twoją przyszłość”. Moje ikony znajdują się we Włoszech, w Szwecji, Anglii, USA, Niemczech.
   Prowadzę  warsztaty  ikonografii dla dzieci i młodzieży, a także warsztaty sztuki i kultury żydowskiej. Opiekuję się starymi cmentarzami. Tworzę kronikę fotograficzną cerkwi bieszczadzkich i cmentarzy żydowskich. Wielokulturowość jest celem moich działań artystycznych i edukacyjnych. Działam w  Fundacji Antyschematy2 , Stowarzyszeniu Beskid Zielony oraz w Stowarzyszeniu  „Wszystkie Dzieci Nasze Są”.

www.ikony.net.pl

 

Magnus March Art

Wystawy, wernisaże:

- IV, V , VII Jasielskie Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, JDK, grudzień 2008, 2010, 2016, wyróżnienie;

- wystawa dorobku artystycznego kobiet „Kobiety z pasją” , Jasielski Dom Kultury, marzec 2013;

- III, IV Przegląd Twórczości Nieprofesjonalnej w Głogowie Małopolskim „Patrząc i widząc”, lipiec 2013, 2014;

- miejsce w Konkursie Plastycznym „Zabytki Gminy Tarnowiec”, styczeń 2014;

- wyróżnienie z XIX Konkursie Fotograficznym Jasło – Moje Miasto pod hasłem „Piękno Jasła ukryte w detalach”, styczeń 2014;

- wystawa autorska ikon, GOK Kołaczyce, 24 listopada 2014;

- wernisaż ikon w Zespole Pałacowo-Parkowym Mycielskich w Wiśniowej,  maj 2015;

- wernisaż ikon w Starej Kuźni w Jedliczu z koncertem Zespołu Łem-My z Komańczy, sierpień 2015;

- plenerowa wystawa ikon, Festiwal Dni Beska, sierpień 2015;

- tytuł honorowy „Zasłużony dla Kultury Powiatu Jasielskiego” nadany we wrześniu 2015;

- wernisaż ikon w Pałacu Stawiarskich w Jedliczu, 9 kwietnia 2016;

- wystawa ikon w Dworze Szeptyckich w Korczynie, 16 maja 2016;

- plenerowa wystawa ikon, Festiwal Twórczości Ludowej „NUTA” w Jedliczu, sierpień 2016;

- udział w konkursie fotograficznym „Rozwój i promocja Karpackiego Szlaku Domów  i Ogrodów Historycznych”;

- plener malarski ZPA RP O/Rzeszów w Domu Pomocy Społecznej dla  dzieci w Starej Wsi k/Brzozowa; przekazanie prac na aukcję charytatywną dedykowaną chorym dzieciom, wrzesień 2016;

- prowadzenie warsztatów artystycznych dla podopiecznych Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są” w Szerzynach, grudzień 2016;

- wernisaż wystawy ikon w Domu Polsko-Słowackim im. Dusana Jurkovica w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury, Beskid Zielony, 5 stycznia 2017;

 - wernisaż wystawy ikon w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, maj-lipiec 2017;

- wernisaż wystawy ikon w zbiorowej wystawie „Urokliwe Podkarpacie”, ZPA RP O/Rzeszów,  Muzeum Regionalne w Brzozowie, wrzesień 2017; 

 - wystawa ikon w Pałacu Młodzieży w Tarnowie, listopad 2017;

 - prowadzenie warsztatów z historii ikony i ikonografii dla uczniów tarnowskich liceów oraz studentów uniwersytetu  UJ w Krakowie, listopad 2017;

 - wystawa ikon „Moje Sacrum” w Muzeum Regionalnym w Brzozowie, grudzień 2017.

 

Data i godzina

Czwartek, 21 October 2021
04:06:25

Ewangelia na dziśCzwartek 2021-10-21, Dzień powszedni

Łk 12,49-53

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął. Chrzest mam przyjąć, i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie podzielonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej».

Imieniny

Dzisiaj jest: 21 Październik 2021    |    Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego