Informacje

Msze św. sprawowane są:
niedziela - godz. 10.00
święta - godz. 11.00

W dni powszednie okazjonalnie:
w zimie - godz. 16.00
w lecie - godz. 18.00

Spowiedź dla dorosłych:
I niedziela każdego miesiąca

Nabożeństwa do NMP:
w maju i w październiku:
środy, piątki, niedziele

Uroczystość patronalna:
8 września
Narodzenie NMP

Liturgia

II Rajd Rowerowy „OIKOUMENE” do Olchowca - 18 maja 2014 r.

 

       Niedziela, a więc dzień najważniejszy w tygodniu dla chrześcijanina, jest okazją, aby można było złożyć świadectwo swojej wiary i miłości wobec Boga i bliźniego. Dlatego też w niedzielę 18 maja 2014 r. wyznawcy czterech Kościołów na Dukielszczyźnie: Prawosławnego, Rzymskokatolickiego, Greckokatolickiego i Polskokatolickiego spotkali się w Olchowcu na XXIV Kermeszu Łemkowskim. Pragnęli dać świadectwo autentycznej ekumenii, która nie poprzestaje na słowach, ale jest realizowana praktycznie. Otóż Ksiądz proboszcz Roman Jagiełło z parafii p.w. „Dobrego Pasterza” z Kościoła Polskokatolickiego w Łękach Dukielskich w czasie „Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan”, gdy w ubiegłym roku modlili się razem z nim duchowni i świeccy z Kościołów Obrządku Wschodniego, zaproponował nowatorską formę ekumeniczną - rajdy rowerowe do różnych Kościołów.

    Rajd odbywa się zawsze w niedzielę, a uczestniczący w nim wyznawcy z kilku Kościołów mogą uczestnicząc w mszy św. dać świadectwo swej wiary (wierzymy przecież w Jednego Boga),  jednocześnie okazując tolerancję wobec tych, do których przyjeżdżamy. Jaki byłby  wymiar ekumeniczny tego wydarzenia, gdybyśmy w 2013 r. nie uczestniczyli w Zyndranowej  w Eucharystii w czasie wielkiego Święta Łemków „Od Rusal do Jana”, a rok później nie wzięli udziału w mszy odpustowej w Cerkwi św. Mikołaja w czasie Kermeszu Łemkowskiego?

   W tym roku, aby zapewnić większą liczbę uczestników,  opracowany plakat o rajdzie, oprócz wersji elektronicznej, został także wydrukowany i rozwieszony w kilku miejscowościach. Zapisało się 67 osób, ale liczba ta powiększyła się w niedzielę, gdyż niektóre osoby uzależniały swój udział w rajdzie od dobrej pogody. Wszak przez kilka dni mocno padało i ogłoszony był alarm przeciwpowodziowy. Na szczęście Pan Bóg błogosławi dobrym, zbożnym dziełom i dlatego pogoda była w miarę dobra - rano niebo zachmurzone, troszeczkę w Dukli pokropiło, ale i tak mniej wody z nieba spadło niż z kropidła O. Micheasza, gdy święcił rowery. I takie było życzenie kustosza Sanktuarium św. Jana, aby te krople święconej wody były ostatnimi, które na nas spadły. Nasza grupa z Łęk Dukielskich wyjechała o godzinie 8.00, natomiast grupa z Krosna, składająca się głównie z członków Krośnieńskiego Towarzystwa Cyklistów, wyruszyła już o godzinie 7.00. Zapalili oni przed wyjazdem znicze przed Pomnikiem św. Jana Pawła w Krośnie.

    Zgodnie z przewidzianym programem, o godzinie 8.45 w Dukli, przy Krzyżu Pojednania, Ksiądz Roman jako organizator rajdu odmówił modlitwę o jedność chrześcijan. W dalszej kolejności przemawiali: Pani Alicja Wosik – Wicewojewoda Podkarpacki, Pan Marek Górak – Burmistrz Gminy Dukla oraz O. Micheasz Okoński – Gwardian klasztoru OO. Bernardynów w Dukli, który poświęcił także rowery i udzielił błogosławieństwa. Osoby te, jako zasłużone dla ekumenizmu, zostały następnie udekorowane medalami „OIKOUMENE”.  Po zapaleniu zniczy pod Krzyżem Pojednania, rajd wyruszył, korzystając ze znakomicie przygotowanych i oznaczonych ścieżek rowerowych w kierunku Chyrowej. Tam miała się przyłączyć ostatnia grupa rajdowiczów - z Jedlicza i Głojsc. Przy schronisku „Pod Chyrową” (korzystając z gościny Pana Andrzeja) przewidziana była 15-minutowa przerwa, nie był to przecież wyścig kolarski, ale rajd, w którym uczestniczyły nawet całe rodziny. Najmłodsza uczestniczka Kinga z Tarnowa miała 6 lat i dzielnie się spisywała na rowerku, holowana tylko pod górki przez tatę Grzegorza, natomiast jej 3-letni braciszek Jarek początkowo był wieziony w koszyczku przez mamę Barbarę, ale uznał, że od Chyrowej chce jechać w samochodzie ze strażakami (rajd zabezpieczały dwa wozy strażackie - z Krosna i Dukli, w tym jeden jako pojazd ratownictwa medycznego). Bez pomocy rodziców dawała sobie doskonale radę 10-letnia Ania z Dukli. Można było podziwiać te najmłodsze dzieci, wszak z Dukli do Olchowca jest 12 km i to prawie cały czas pod górkę.

    Nie było żadnych problemów, ani z kondycją ani z rowerami, dlatego rajd dotarł do celu kilkanaście minut przed godziną 11.00. O godz. 11.00 w Olchowcu rozpoczęła się uroczysta odpustowa msza św., sprawowana  w koncelebrze z czterema duchownymi i diakonem przez Księdza Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Warszawsko-Przemyskiej Kościoła Greckokatolickiego – Eugeniusza Popowicza. Cerkiew jest niezbyt dużych rozmiarów, więc większość uczestników rajdu podczas mszy św. pozostała na zewnątrz. Na początku mszy św. Ksiądz Biskup Eugeniusz przywitał ogólnie wszystkich uczestników nabożeństwa, imiennie zaś Księdza Romana, jako organizatora Rajdu Jedności Kościołów. Podszedł też do niego i Pani wicewojewody Alicji Wosik ze znakiem pokoju pod koniec mszy św. Na jej zakończenie udzielał specjalnego błogosławieństwa wszystkim chętnym uczestnikom tej mszy św., znacząc ich  czoła świętym Olejem. Całowało się wówczas Krzyż, który trzymał w ręce i brało kawałek chleba do spożycia, który nie był użyty do komunii św., a więc nie był konsekrowany, tylko pobłogosławiony. Wszyscy uczestnicy rajdu, czemu nie należy się dziwić, stali w długiej kolejce do Księdza Biskupa.

     Po mszy św. goście zaproszeni przez organizatorów Kermeszu, czyli Zjednoczenie Łemków z Gorlic, udali się do Domu Ludowego na obiad, zaś rajdowicze i zaproszeni przez Księdza Romana goście, sponsorzy rajdu oraz parafianie - na agapę przygotowaną przez restaurację ELWIT z Krosna. W czasie obiadu w Domu Ludowym Ksiądz Biskup został  odznaczony medalem OIKOUMENE, ponieważ wyjeżdżał i nie mógł dłużej pozostać w Olchowcu na Kermeszu. Po oficjalnym  rozpoczęciu Kermeszu i występie Zespołu „Studeńka” z Ukrainy, około godziny 15.00 nastąpiła część oficjalna rajdu i pojawił się na scenie Ksiądz Roman, aby przybliżyć w swoim wystąpieniu licznie zebranym uczestnikom Kermeszu ideę rajdu, przeczytać listy od członków Komitetu Honorowego rajdu i odznaczyć medalami OIKOUMENE  50 osób.  

     Oto listy od członków Komitetu Honorowego Rajdu Jedności:

Biskup prof. zw. dr hab. Wiktor Wysoczański – Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w RP

 

    Drogi Księże Proboszczu,

   Z radością przyjąłem wiadomość, że kontynuujecie już II Rajd Rowerowy jako wyraz tolerancyjnej postawy wobec mniejszości religijnych i narodowych oraz poznawania Kościołów różnych wyznań.Z całego serca popieram Waszą zbożną inicjatywę. Życzę rozwoju na dalsze lata i Bożego błogosławieństwa oraz przekazuję moje gratulacje i biskupie błogosławieństwo.

   Szczęść Boże

 

Biskup Jan Wątroba - Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Kościoła Rzymskokatolickiego  

   

    Czcigodny Księże Proboszczu,

   Bardzo dziękuję za zaproszenie do Komitetu Honorowego Rowerowego Rajdu Jedności Kościołów „OIKOUMENE”. Nie mogąc osobiście uczestniczyć w spotkaniu w Olchowcu, przesyłam serdeczne pozdrowienia i zapewnienie o duchowej łączności z Organizatorami i Uczestnikami Rajdu. Przyłączam się do modlitwy i wszystkich znaków solidarności z Łemkami z Polski i Ukrainy, polecając Bogu wszystkie ich potrzeby i troski oraz dzieląc ich radość, przeżywaną w ramach XXIV Łemkowskiego Kermeszu.Chrystus, Dobry Pasterz, prosi nieustannie: „Ojcze, spraw, aby byli jedno, aby nastała jedna owczarnia i jeden pasterz”. Niech tegoroczny Rajd Jedności Kościołów będzie okazją do żarliwej modlitwy ekumenicznej i małym krokiem w kierunku jedności.

Na radość spotkania i obfite duchowe owoce z serca błogosławię.

   Szczęść Boże

 

Lech Wałęsa – Prezydent RP w latach 1990-1995, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

 

    Szanowni Państwo,

   Cieszę się, ze mam zaszczyt ponownie patronować tak wymownemu wydarzeniu, jakim jest Rowerowy Rajd Jedności Kościołów „OIKOUMENE”. Widać bowiem, że zeszłoroczna inicjatywa przynosi już dobre owoce, bo grono miłośników jazdy rowerowej i orędowników propagowania solidarności ponadreligijnej, ponadkulturowej i ponadnarodowej powiększa się…Najważniejsze jest spotkanie, dialog i otwartość. Na tym buduje się solidarność, bez której trudno sobie wyobrazić tworzenie lepszego świata i cywilizacji pokoju. Wokół tych idei, choć w sportowej formule, gromadzą się uczestnicy tegorocznego Rajdu, który przypada 25 lat po historycznych zmianach w Polsce. To nasze doświadczenie solidarności i marzeń o wolności może stawać się lekcją dla współczesnego świata. Mogą być podpowiedzią dla ludów i narodów nadal zmagających się ze zniewoleniem czy beznadzieją. Powinny tym bardziej wskazywać kierunek rozwoju globalnej cywilizacji, stając się trwałymi punktami odniesienia. Jestem przekonany, że idea Rajdu znakomicie się wpisuje w takie przesłanie, dokładając swoją cegiełkę do budowania świata wartości, porozumienia i pokoju.

   Życzę znakomitych wyników sportowych, a przede wszystkim dobrych owoców duchowych i społecznych dzisiejszego spotkania ludzi wielu kultur, narodów i wyznań.

   Pozdrawiam

 

Prof. Jerzy Buzek – Premier Rządu RP w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Poseł do Parlamentu Europejskiego, wyznawca                            z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

 

     Wielce czcigodny księże Romanie,

   Jestem niezmiernie zaszczycony propozycją, abym uczestniczył w Komitecie Honorowym Rajdu Rowerowego Jedności Kościołów „OIKOUMENE” w dniu 18 maja 2014 roku. Jest dla mnie ogromnym zaszczytem udział w Komitecie Honorowym.

Każda inicjatywa, która ma na celu jednoczyć nas wszystkich jest inicjatywą piękną i szlachetną, która prowadzi do dialogu i wzajemnego poszanowania drugiego człowieka.

Niestety, ze względu na obowiązki wynikające z kampanii wyborczej, nie mogę wziąć udziału w tak szlachetnej imprezie, jaką jest Rajd Rowerowy Jedności Kościołów. Mam nadzieję, że spotkamy się w roku przyszłym.

   Z wyrazami szacunku

 

Aleksander Baczyk – Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu

 

    Wielebny Księże Proboszczu,

   II Rowerowy Rajd Jedności Kościołów „OIKOUMENE”, który odbędzie się 18 maja 2014 r. w Olchowcu stanowi okazję do przekazania na ręce Księdza Proboszcza wyrazów szacunku oraz szczególnego zadowolenia ze współpracy polsko-ukraińskiej, szczególnie w wymiarze społeczności Łemkowskiej.

Jestem przekonany, że to wydarzenie w znacznym stopniu przyczyni się do kształtowania postawy tolerancji wobec mniejszości religijnych i narodowych oraz bliskości Kościołów różnych wyznań na Podkarpaciu.

Życzę wszystkim uczestnikom miłych doznań i przyjemnej zabawy

   Z wyrazami szacunku.

   Po odczytaniu listów, w imieniu wszystkich odznaczonych osób, głos zabrał Pan Jan Juszczak – Starosta Krośnieński. Medale otrzymali samorządowcy z sześciu gmin „Krainy Nafty” (Dukla, Miejsce Piastowe, Iwonicz-Zdrój, Chorkówka, Jedlicze, Jaśliska), Prezydent Miasta Krosna, duchowni z czterech wyznań, przedstawiciele różnych stowarzyszeń i organizacji, mediów, sponsorzy oraz zaproszeni goście.

   Ogromne podziękowania należą się sponsorom, gdyż bez ich wsparcia nie mógłby odbyć się II Rajd Rowerowy Jedności Kościołów w tak atrakcyjnej formie, która stanowiła zachętę dla wielu ludzi rekreacyjnie jeżdżących na rowerze, aby wziąć w nim udział.

 Sponsorzy:

 1.      Gmina Dukla - dofinansowanie zadania publicznego  realizowanego przez parafię „Organizacja rajdów rowerowych do miejsc kultu religijnego w Beskidzie Niskim

 2.      Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych w Rzeszowie

 3.      Podkarpacki Bank Spółdzielczy – Oddział w Dukli

 4.      Firma „Połoniny” w Brzozowie – producent wody „Iwoniczanka”

 5.      Firma Przewozowa „MIKO” z Łęk Dukielskich

 6.      Pan Witold Kandefer – restauracja „ELWIT” w Krośnie

 7.      Pan Tadeusz Krężałek – Tartak w Łękach Dukielskich

 8.      Pan Wiesław Wałęga – Hurtownia Odzieżowa VIVOPOL w Krośnie

 9.      Pan Ryszard Zborowski – Firma RWZ Farby i Lakiery w Krośnie

10.   Pan Stanisław Jasłowski – Hurtownia „Zostań” w Krośnie

 

       Kolejny już - II Rajd Jedności Kościołów przeszedł do historii jako udany, bo został zrealizowany zakładany cel, tzn. zbliżenie ludzi różnych wyznań żyjących na Podkarpaciu. Grono rajdowiczów powiększa się z każdym rokiem - to grono ludzi biorących udział w rajdzie przede wszystkim z pobudek ewangelicznych, a następnie - ze sportowych, czy rekreacyjnych. Wymownym tego przykładem jest wyznawca z Cerkwi Prawosławnej  w Komańczy czy rodzina z Kościoła Rzymskokatolickiego w Tarnowie – nowi uczestnicy tegorocznego rajdu. Należy mieć nadzieję, że w przyszłym roku  III Rajd Jedności Kościołów, którego metą będzie nasza parafia, obchodząca 90-lecie swego istnienia 12 września 2015 r., zgromadzi jeszcze większą liczbę uczestników, w tym również członków Komitetu Honorowego.

       Bóg zapłać uczestnikom rajdu, gościom, którzy przyjęli zaproszenie, gospodarzom, sponsorom, bo dzięki nim wszystkim narodziło się ponownie dobro budowania jedności między ludźmi, które pozostanie w naszych sercach i pamięci.   

 

Data i godzina

Czwartek, 25 April 2024
23:07:27

Ewangelia na dziś



Czwartek 2024-04-25, Święto św. Marka, ewangelisty

Mk 16,15-20

Jezus, ukazawszy się Jedenastu, powiedział do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie». Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły.

Imieniny

Dzisiaj jest: 25 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl