Informacje

Msze św. sprawowane są:
niedziela - godz. 10.00
święta - godz. 11.00

W dni powszednie okazjonalnie:
w zimie - godz. 16.00
w lecie - godz. 18.00

Spowiedź dla dorosłych:
I niedziela każdego miesiąca

Nabożeństwa do NMP:
w maju i w październiku:
środy, piątki, niedziele

Uroczystość patronalna:
8 września
Narodzenie NMP

Liturgia

Kulig - Kotań 23 lutego 2013 r.

    Ferie zimowe 2013 r. dostarczyły dzieciom i młodzieży niezapomnianych wrażeń i wiele atrakcji. W tym roku, po raz pierwszy w 15-letniej już tradycji urządzania przez Księdza Romana Jagiełło kuligów, udało się zorganizować kulig konny - 40 km od Łęk Dukielskich, w Kotani w gminie Krempna. Możliwe się to stało dzięki realizacji zadania publicznego Turystyka i krajoznawstwo jako alternatywa spędzania czasu wolnego, na które Ksiądz Proboszcz uzyskał dofinansowanie.

  Dzięki temu mogliśmy autokarem dojechać do miejscowości Kotań, która jest położona w Paśmie Beskidu Magurskiego na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Stamtąd lasem dwoma zaprzęgami konnymi pojechaliśmy w stronę miejscowości Świątkowa Wielka.

  Opiekunowie usadowili się na dużych saniach, natomiast dzieci i młodzież na małych sankach do nich doczepionych. Sanna przecudna, temperatura lekko na plusie, mnóstwo białego puchu, słońce, góry i pachnący żywicą las świerkowy. W lesie, w miejscu do tego specjalnie wcześniej przygotowanym, rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbasy oraz chleb. Grzanki przesiąknięte zapachem gałązek świerkowych – „niebo w gębie”!

  Tak wspaniale zorganizowany kulig zawdzięczamy przemiłym właścicielom stadniny koni - Państwu Barbarze i Dariuszowi Mielczarkom, którzy oprócz kuligów urządzają też obozy dla młodzieży, połączone z nauką jazdy konnej. Należą oni do Towarzystwa Miłośników Krempnej i Okolicy. Przy ognisku opowiadali nam historię cerkwi w Kotani p.w. św. Kosmy i Damiana, pochodzącej z 1782 r. Obecnie ta drewniana cerkiew greckokatolicka stanowi kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Krempnej. Wyposażenie wnętrza cerkwi przechowuje Oddział Ikon Muzeum-Zamku w Łańcucie, natomiast w świątyni znajduje się część obrazów i ikonostasu. Ciekawostką są dwie „zahaty”, czyli dwie izby pod chórem, gdzie mogą zanocować pielgrzymi czy turyści. Wokół świątyni znajduje się cmentarz-lapidarium, na którym zgromadzono kamienne łemkowskie nagrobki z okolicznych zniszczonych cmentarzy. Kustoszem, a zarazem kościelną jest Pani Julia, której babcia pochodziła z Łemków. Ta starsza i schorowana kobieta wielkimi kluczami otwiera cerkiew, zapala światło i z widocznym wzruszeniem opowiada turystom historię tej cerkwi, a właściwie jej uratowania, gdyż do 1962 r. była nieużywana i stopniowo niszczała. Dopiero po uznaniu jej za zabytek i przekazaniu parafii rzymskokatolickiej ( bowiem grekokatolików już tam nie ma), cerkiew zaczęła nowe życie. Po zwiedzeniu cerkwi i modlitwie udaliśmy się jeszcze na zabytkowy cmentarz wojenny w Krempnej.

   Cmentarz ten z czasów I wojny światowej jest zwany cmentarzem pokoju. Pokoju, gdyż pochowano tam żołnierzy z dwóch wrogich armii, którzy zginęli tu w 1916 r. Są to żołnierze z armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Cmentarz ten urządzili Austriacy i oni sfinansowali też budowę wojennego pomnika, który jest zwieńczony tysiącami liści dębu (jako symbolu trwałości i wieczności), wykonanymi z blachy i pomalowanymi na złoto. Na cmentarzu za poległych żołnierzy odmówiliśmy pacierz, wieczny odpoczynek oraz zaśpiewaliśmy „Dobry Jezu”. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze przy tablicy upamiętniającej rozstrzelanie przez Niemców w czasie okupacji 2,5 tys. Żydów ze Żmigrodu i okolic. Do cmentarza, gdzie ich pochowano w lesie, trzeba było przemierzyć jeszcze 200 metrów, ale zrezygnowaliśmy  z uwagi na duże zaspy.

Z wycieczki, łączącej cele rekreacyjne, edukacyjne i turystyczne, wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Może za rok znowu uda się, jak wyrazili chęć wszyscy uczestnicy (w liczbie 26 osób), wyjechać w czasie ferii zimowych na podobną wycieczkę?

 

Data i godzina

Czwartek, 21 October 2021
04:43:06

Ewangelia na dziśCzwartek 2021-10-21, Dzień powszedni

Łk 12,49-53

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął. Chrzest mam przyjąć, i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie podzielonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej».

Imieniny

Dzisiaj jest: 21 Październik 2021    |    Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego